BRC Belgesi

BRC nedir?

BRC british retail consortium – İngiltere perakendeciler derneği dir. İngiltere de ürün satmak isteyen gıda firmaları için bu sertifikaya sahip olmak zorunluluktur. Öte yandan dünya tarafından kabul görmüş global bir standarttır.

BRC Belgesi nedir?

BRC Standardını uygulayan ve bu standardın şartlarını karşıladıklarını denetimine girerek kanıtlayıp, başarılı olmuş kuruluşa verilen belgenin adıdır. 

BRC Belgesi şartları nelerdir?

BRC belgesine başvuracak firmalarda öncelik, kuruluşta ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sisteminin mevcut olup olmadığıdır. Burada ki kasıt firmanın ISO 22000 belgesine sahip olmasından daha önemli olan ISO 22000 standardının şartlarının kuruluşlarda uygulanması ve sürekliliğinin sağlanmış olması gerekir. Yani etkin bir ISO 22000 Gıda güvenliği yönetim sistemi uygulanıyorsa, 22000 sistemi sürekliliği sağlanıyor ve sistem etkinliği artırılmışsa BRC belgesine sahip olmak daha kolay olacaktır.
Ayrıca GMP İyi üretim uygulamaları ve öngereksinim programı dediğimiz gıda imalatı yapacak firmalarda olması gereken bina hijyeni, ekipman hijyeni ve hijyen eğitimli personelini kapsayan çalışmalar hakkında bilgisi olan firmalar bir adım daha öne olacak ve daha kolay BRC belgesini almaya hak kazanacaktır.

BRC belgesinin aşamaları nedir?

BRC belgesi almanın ilk aşaması BRC standardının son versiyonuna sahip olmak. Standartta yazan şartları yerine getirmek. İkinci aşaması ise BRC belgesi için denetim. Bu denetimin amacı Standartta yazan gerekliliklerin yerine getirilip getirilmediği ile ilgilidir. Yerine getirilmiş olması durumunda BRC belgelendirilmesi yapılır.

BRC belgesine sahip olmak için süre nedir?

Bu sürenin belirlenmesi brc belgesi almak isteyen kuruluşa göre de değişmektedir. Kuruluşların bu çalışmalara ayıracakları zaman, üst yönetimin ve çalışanların katılımı, kaynakların sağlanması gibi bir çok faktörün kuruluş tarafından yerine getirilmesi durumunda BRC denetimine girilir. BRC denetimine hazır olan kuruluşun denetime girip başarılı olmasından sonra birkaç gün içerisinde BRC sertifikası belgelendirme kuruluşu tarafından teslim edilir.

Aşağıda ki bilgileri de incelemenizi tavsiye ederiz. 

www.beyogludanismanlik.com/hizmetler/isobelgesi/brc-belgesi-nedir-brc-belgesi-sartlari-maddeleri

BRC Food Standart, BRC Belgesi, BRC Sertifikası
brc belgesi ne işe yarar
brc belgesi şartları
brc standart maddeleri
brc standardı türkçe pdf
ifs sertifikası
brc gıda güvenliği sistemi pdf
brc denetim soru listesi
brc eğitimi